- Nedir bu BISS, Maç yayınlarında hep BISS şifre oluyor ?

Paylaş
avatar
b.bilge
© Official Web Site
© Official Web Site

Mesaj Sayısı : 276
Localisation : ..... Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın. [M.K.Atatürk]
Kayıt tarihi : 07/02/07

- Nedir bu BISS, Maç yayınlarında hep BISS şifre oluyor ?

Mesaj  b.bilge Bir 15/3/2008, 12:26

:ffee:

Nedir bu BISS? Neden maç yayınlarında hep BISS şifreli oluyor?

2005-2006 senelerinde Türksat da Discovery, NBA TV, en son çeşitli ülkelerin liglerini veren  TV8, NTV, e2 ve 2006 dünya kupasını veren Kanal 1 in BISS le şifrelenmesinden dolayı zaten herkes BISS adına aşinadır..

Peki ama nedir bu BISS..Nasıl oluyorda şifresiz bir tv istediği an kendini BISS le şifreleyip key olmadan açılmıyor diye belki kendinize sormuşsunuzdur..

BISS konusunu anlamamız için önce ;

Şifreli yayınlar nasıl açılır? açılma mantığı nedir?
Nedir bu Constant (Sabit) CW olayı?
Bu iki makaleyi okuyun..

BISS in anlamı Basic Interoperable Scrambling System - Temel Karşılıklı Kullanılabilir, işletilebilir Şifreleme Sistemi dir..

Çalışma mantığı çok Basit tir..Ortak şifreleme sistemi olan DVB-CSA da sabit CW ( Fixed CW - Constant CW ) yle çalışır..

Yani şimdi verdiğim linklerde 1. konuda şifreleme sistemlerinin mantığını anlattım..Bütün şifreli yayınlar tek ortak algoritma üzerinden yapılır..Onun adıda DVB-CSA dır..

Linki verdiğim 2. konuda ise Sabit CW yi anlattım..İşte bu BISS denilen sistem bi nevi sabit CW olayıdır..BISS de tek 12 karakterli CW vardır ve hiç değişmez...Bu şekilde elinde bu 12 karakterli sabit CW keyi olan herkesde yayınları izler taki sabit CW  yi yayıncı değiştirene kadar..

CW key 12 karekterli ve hiç değişmiyor ama BISS le şifreli kanallar satış amaçlı yayınlar olmadığından bu keyi yayıncı içinden birilerin vermediği, sızdırmadığı takdirde bulunması imkansızdır..( Bir programla keyleri bulmaya çalışsan 1000 senede ancak doğru keyi çıkarabilir..:) )

Mesela NTV ispanya ligi yayın haklarını alırken sözleşmede bir madde yer alır..İspanyol yayıncı kuruluş, uydudan kesinlikle şifresiz yayınlayamazsın, yayınlarsan şu kadar tazminat öder ve yayın hakların iptal olur şeklinde müeyyide koyar..

Bunu koymalarının nedeni; Düşünün Hotbird veya Astra da GS veya FB nin maçlarını şifresiz bir kanal verse burada gidip Digiturk e abone olur musunuz...Çatıya çıkıp antenlerin konumunu değiştirip bi güzel izlersiniz değil mi..

İşte ispanyol yayıncıda milyar dolar verdiği maç yayın haklarını bu şekilde korumaya çalışır..Tabiki sözleşmede şifrele maddesi ne kadar geçerli orası malumdur..:)

Herkes bizim kanallara yayını şifreledi diye kızar ama işte göründüğü gibi onlarında şifrelemekden başka çaresi yoktur..Tabiki yukarıda yazdığım gibi keyi birinin dışarıdan sinyalden bulma ihtimali yoktur...O yüzden içeriden biri insanların izlemesi için keyi nete verir..

Toparlarsak Sabit CW yani BISS le şifreli yayınlar, zorunlulukdan veya feed veya aktarma yayınlarda kullanılan üçüncü kişilerin yayınları izlememesi amacındadır..Mesela aktarma, feed yayınlarda karşı taraf CW yi girdiğinde yayın sadece ilgili yerine ulaşır..

Kısacası şuan izlebildiğiniz bütün BISS yayınları yayıncıların bilgisi dahilinde yani onlar keyleri verdiğinden izliyorsunuz...Aksi halde keyin bulunması mantık çerçevesinde mümkün değil..

Pluginlerin hepsinin BISS desteği vardır..

vPlug son versiyonlarında 2 seçilde BISS keyi girilebilir..Bu iki şeklin en kolayı önce ilgili kanalı açın ardından vplug monitörden editör ve içinden SID's bölümüne tıklayıp ortada sağ tıklayıp Find current Channel e tıklayın..Kanalın kaydı varsa bulunacakdır..Yoksa yenisi yaratılacakdır..Ekrana kanal bilgisi gelince sağda BISS key bölümüne 12 karakterli Biss keyi girin..( elinizdeki key 16 karekterli ise ilk 6 karakterden sonra ilk ikisini ve son iki karakteri çıkarıp öyle girin..örnek vermek gerekirse 1234567891234567 koyu yerleri çıkarıyorsunuz..) ve enson Update ye tıklayın..

Diğer şekil v_keys.db ye girilebilir..F SID_hex_1FFF 00 key_8_bytes şu formatda girilmesi gerekir..Burda önemli nokta SID nosu HEX formatında girilmelidr..Programlarda genellikle dec formatında yazar..Onun için örneğin ProgDVB de kanal bilgisinden SID nosunu alıp http://www.parkenet.com/apl/HexDecConverter.html  şurada decimal bölümüne girip dec to hex e tıklayıp üstte hex değeri alın..( Hex 4 karakter olmalıdır..4 karakterden az çıkarsa başına sıfır ekleyerek 4 karakteri tamamlayın..)

Mesela Hotbird deki FOX tv yi bu formatda girelim..Kanal bilgilerinde FOX tv nin sid ine bakıyorum 14205 yazıyor..Bunu yukarıda yazdığım gibi hex ini aldığımda 377D olduğunu görüyorum..

F 377D1FFF 00 1234569CABCDEF67 şeklinde v_keys.db ye girilmelidir..( siyah koyu yerler sabit diğer değerler kanala göre değişkendir..Key 8x2=16 karakter olmalıdır..elinizdeki key 12 karakter ise keydeki kırmızı olmayan kısıma herhangibir sayıyla doldurmanız yeterlidir..) v_keys.db ye BISS keyleri girerken aynı SID nodan ancak bir kayıt olabilir..O yüzden özellikle türksat ta kanalların sid nosu 1 olduğundan kanal özelliklerinden elle farklı bir değer yazılıp onun hex i bu v_keys.db ye yazılmalıdır..

s2emu da ise s2emu.ini de [BISS] bölümün altına kanal ismi=16 karakter key şeklinde girilmelidir..   _FOX TV=1234569CABCDEF67 şeklinde..

- Thanks, DVB Support.

    Forum Saati 12/12/2018, 02:10